USD
EURO
ALTIN

Çalışan Gazeteciler Dernek Başkanı Tahir Gülebak; ‘Gazeteci halk ile yönetim arasında köprüdür’

Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Derneği, son günlerde gazeteciler ve yerel yönetimler arasında çıkan sorunlar ile ilgili basın açıklamasında bulundu.Geçtiğimiz günlerde Siverek’te yerel gazetecilerin bir kırsal mahalle ile ilgili yapmış olduğu haber nedeniyle Siverek Belediyesi aboneliklerini kesmişti. Gazetecilere karşı yapılan bu haksızlık sonrası basın açıklamasında bulunan Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Dernek Başkanı Tahir Gülebak, ” gazetecinin görevi gazetecilik […]

Çalışan Gazeteciler Dernek  Başkanı Tahir Gülebak; ‘Gazeteci halk ile yönetim arasında köprüdür’
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Derneği, son günlerde gazeteciler ve yerel yönetimler arasında çıkan sorunlar ile ilgili basın açıklamasında bulundu.Geçtiğimiz günlerde Siverek’te yerel gazetecilerin bir kırsal mahalle ile ilgili yapmış olduğu haber nedeniyle Siverek Belediyesi aboneliklerini kesmişti. Gazetecilere karşı yapılan bu haksızlık sonrası basın açıklamasında bulunan Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Dernek Başkanı Tahir Gülebak, ” gazetecinin görevi gazetecilik yapmaktır” dedi.Başkan Gülebak; “Değerli dostlar sevgili Gazeteci arkadaşlarım. Amacım; son günlerde gazeteci arkadaşlarımızla yerel yönetimler arasında haber nedeniyle çıkan hoşnutsuzlukları dile getirmek. Yaşanan olumsuzluklara değinmeden müsaadenizle bölgede görev yapan arkadaşlarımızın ne zorluklarla mesleklerini icra ettiklerinin farkındayım. Ben Urfanatik gazetesi ve aynı zamanda arkadaşlarımız sevgi ve takdirleriyle Çalışan Gazeteciler Derneği Başkanı olmam nedeniyle bölgede gazetecilik adına yaşanacak tüm olumlu ve olumsuz olayların merkezi durumundayım” dedi.

” GAZETECİ HALK İLE YÖNETİM ARASINDA KÖPRÜDÜR”

“Gazetecinin görevi gerçeği iletmektir. Halkın haber alma hakkının yerine getirilmesidir. Gazetecinin görevi gazetecilik yapmaktır. Gazeteci; haberi, fotoğrafı ve yazısı ile aynı zamanda tarihe tanıklık yapandır. Gazeteci idarecilerin görmediğini idarecilere ileterek aynı zamanda yönetimle halk arasında güçlü bir köprü görevi görmektedir. Akılı bir yönetim veya STK kuruluşu Kamu adına görev yapan gazeteciler halk adına yardımcı olmaları bir hizmet olarak değerlendiriyorum.”

“ELEŞTİRİ VE ÖZ ELEŞTİRİYE AÇIK OLMALIYIZ”

“Yazımın başında da belirtim basın mensubu olmamın yanı sıra bir meslek kuruluşunun başındayım. Halka, yöneticilere ve meslektaşlarıma karşı sorumlu durumdayım. Amacımız yazdığımız haberlerle, çektiğimiz fotoğraflarla dile getirdiğimiz insani sorunlarla vicdani sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Bölgede yerel basının gelişmesi aynı zamanda hemşericilik bilinci, kentine sahip çıkma bilinci ve giderek yerel demokrasinin gelişip yerleşmesi açısından yerel basın can suyu görevini görüyor. Bölgede ki yerel idarecilerimiz, Sivil toplum kuruluşlarımız basına kentlerine daha çok hizmetin gelmesi adına destek olmalıdır. Bu desteği bulduğumuz söylemek bu gün için zor ama yarına hep umutla bakmalıyız eleştiri öz eleştiriye açık olmalıyız. Ancak buna bazı idarecilerimiz veya onlar adına görev yapanlar farkında olmadan eleştiri öfkesiyle kendi kurumlarına Başkanlarına zarar verdiklerinin farkında değiller.”

” HALKIN SESİNİ KISMAYI TERCİH ETTİLER”

“Bunun bir örneğini Siverek ilçemizde yaşadık. Siverek’te yayın yapan Yüz yıllık İrfan Gazetesi ile Hedef gazetesinde haber yapılan kırsal mahalle haberinin öfkesiyle bu iki gazetemizin aboneliği Belediye Başkanını imzasıyla iptal edildi. Bu çok yanlış bir davranış. Gazeteci arkadaşlarım halkın normal bir hizmet talebini yerine getirmişler. Bundan alınacak, gocunacak bir durum yok. Akılı bir yönetim talebi bulunan köylülerle gidip görüşüp sorunu çözme adına proje üreteceklerine halkın sesini kısmayı tercih ettiler. Siverek’te yayın yapan iki gazetemizin aboneliklerinin iptal yazısının altında Belediye Başkanı Şeyhmus Aydın’ın imzasını görünce şok oldum. İkinci kezdir belediye başkanlık makamına oturan vicdanı imanı tam bir belediye başkanına şahsen ben o imzayı ismiyle yan yana getirmedim. Aklıma bir soru takıldı yersiz ve haksız bir şekilde basının sesini kısan bu yazıyı başkana götüremeden özel kalem, danışmanları ve basın müdürü hiç mi düşünmedi hiçbir neden yokken halkın sesini neden başkanın imzasıyla kısıyoruz.? Akılı bir belediye başkanı padişah fermanı gibi tez elden basın susturulsun demez.”

SİVEREKLİLER GAZETELERİNE SAHİP ÇIKTI

“Cemiyet başkanı olarak olayın büyümemesi için arkadaşlarımla belediye yetkilileriyle konuştum. Gazetelerimize sahip çıktım, ardından Siverek’te bulunan STK temsilcileri siyasi parti ilçe başkanları gazeteye sahip çıktılar. Siverek’te yaşanan en güzel olay halkın kendi sesine sahip çıkmasıdır. Her kim öfkeyle kalkıp o yazıyı başkana imzalattıysa şunu diyoruz bu ülkeyi bu memleketi felakete götüren halkı yönetimlerle karşı karşıya getirenler dalkavuk ve yalakalardır.  Yeri gelmişken bir gazeteci ve Çalışan Gazeteciler Derneği Başkanı olarak Siverek halkını kutluyorum. Destek veren tüm vatandaşlara ve meslektaşlarıma teşekkür ediyorum.

Öfkeyle kalkan zararla oturur

Dik duran, daha dik olur.

FACEBOOK YORUMLARI