USD
EURO
ALTIN

Balıkçılar vira bismillah dedi

İç sular kanuna göre 1 Nisanda başlayan balık avlama yasağı 1 Temmuz tarih itibari ile sona erdi. 2021-2022 yılı balık avlama sezonun başlaması ile birlikte vira bismillah diyen Bozova’lı Balıkçılar Atatürk barajı göletinde ağlarını attılar.     Özel HABER BOZOVA- 1 Nisan‘da başlayan su ürünleri avlanma yasağı 1 Temmuz tarihinde sona erdi. Yasağın kalkmasıyla birlikte Bozova’lı […]

Balıkçılar vira bismillah dedi
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

  • İç sular kanuna göre 1 Nisanda başlayan balık avlama yasağı 1 Temmuz tarih itibari ile sona erdi. 2021-2022 yılı balık avlama sezonun başlaması ile birlikte vira bismillah diyen Bozova’lı Balıkçılar Atatürk barajı göletinde ağlarını attılar.

 

 

Özel HABER

BOZOVA- Nisanda başlayan su ürünleri avlanma yasağı 1 Temmuz tarihinde sona erdi. Yasağın kalkmasıyla birlikte Bozova’lı balıkçılar gece saat 01.00’da Atatürk Barajı’na ağ atmaya başladı. Balıkçılar bu yıl 180 ton balık avlayabilecek.Yasağın kalkması ile birlikte bir araya gelen Balıkçılar,  gece saat 01.00’da vira bismillah diyerek teknelerine binip suya açıldılar.

YILLIK 180 ton balık

Balıkçıları uğurlamak için su kenarına giden Bozova İlçe Tarım Müdürlüğü Su Ürünleri Mühendisi Hakan Akgün, “Öncelikle 2021-2022 yılı Atatürk Baraj Gölü su ürünleri av sezonunun hayırlara vesile olmasını ve balıkçılarımız açısından bereketli bir sezon olmasını diliyorum. Atatürk Baraj Gölünün Bozova mevkiinde iki su ürünleri avlak sahamız bulunmakta ve 19 tane balıkçımız burada su ürünleri avcılığıyla iştigal etmektedir. Takriben 180 tonluk balık popülasyonu mevcut olup balıkçı kardeşlerimiz her yıl bu kadar balığı yakalamak kaydıyla ülke ekonomisine yaklaşık 1 milyon liralık bir katkı sunmaya çalışmaktadırlar. Tarım ve Orman Bakanlığımızın balıkçılık sektörünü önemsediğini söylemek isterim. Özellikle son 4 yıldır kıyı balıkçılığının desteklenmesi hususunda vermiş oldukları destek söz konusu. Geçen sene tekne sahibi 19 balıkçımızı destekleme durumumuz oldu. Ben sezonun hayırlara vesile olmasını diliyorum. İnşallah bu sene bereketli olur, balıkçılarımız açısından kazançlı bir sene olur” dedi.Av yasağının kalktığı dakikalarda bölgeye giden Bozova Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Halil Karataş ise bu yılın sezon açılışı için arkadaşlarla bir araya geldiklerini belirterek ev sezonunun hayırlara vesile olmasını diledi.

KAÇAK AVCILIĞA DİKKAT ÇEKTİ

Kooperatif ikinci Başkanı Kadir Durmazoğlu da kaçak avcılığa dikkat çekerek, “Bu yılki sezonumuzda kaçakla mücadele konusunda yine sıkıntılarımız var. Devletten bu 3 ay için balıkçılara bir çare düşünmelerini istiyoruz ve Bozova’da balıkçılar için tekne barınakları yapılmasını istiyoruz” diye konuştu.

 

FACEBOOK YORUMLARI