USD
EURO
ALTIN

Prof. Dr. Mehmet Ali Eren;Şeker hastalarına önemli uyarılarda bulundu

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları, Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Ali Eren, yapmış olduğu açıklamada “Şeker hastalığı toplumumuzda sık görülen bir hastalıktır ve şeker hastalığının tedavisinin en önemli aşamasının hastaların uygun diyet ve egzersiz programlarına uymasıdır” dedi.Prof. Dr. Eren açıklamasının devamında “Ayrıca gerektiği durumlarda hastayı takip eden doktor tarafından ilaç ve […]

Prof. Dr. Mehmet Ali Eren;Şeker hastalarına önemli uyarılarda bulundu
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları, Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Ali Eren, yapmış olduğu açıklamada “Şeker hastalığı toplumumuzda sık görülen bir hastalıktır ve şeker hastalığının tedavisinin en önemli aşamasının hastaların uygun diyet ve egzersiz programlarına uymasıdır” dedi.Prof. Dr. Eren açıklamasının devamında “Ayrıca gerektiği durumlarda hastayı takip eden doktor tarafından ilaç ve insülin tedavisi de başlanabilmektedir. 2019 yılının son aylarında ilk olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Covid-19 virüs enfeksiyonu zamanla tüm dünyaya yayılmış ve pandemiye neden olmuştur. Mart ayı itibariyle ülkemizde de vaka görülmeye başlandı. İnsandan insana bulaşı önlemek amacıyla tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bir takım tedbirler alındı. Bu süreçte vaktimizin önemli bir bölümünü evde geçirmeye çalıştık. Bu durum hem hareketsiz bir yaşam sürmemize hem de yeme alışkanlığımızda değişikliğe neden oldu. Ayrıca Nisan ayının sonlarında Ramazan ayı olması nedeniyle oruç ibadetini de yerine getirmeye çalıştık. Bu dönem hareketsizlik, fazla yeme ve buna bağlı kilo artışı nedeniyle diyabet hastaları için daha fazla olumsuz sonuçlara neden oldu. Ayrıca bağışıklık sitemindeki değişiklikler nedeniyle enfeksiyonlar açısından daha riskli durumda olan diyabet hastalarının çoğu zamanını evde geçirdi ve rutin kontrollerine gidemediler. Şimdi yeni normal dönemde bu olumsuz tabloyu tekrar olumlu hale getirmek için bir takım tedbirler almamız gerekiyor.

Bunun için;

  1. Öncelikle yemek yeme alışkanlığımızı mutlaka doktorumuzun ve diyetisyenimizin bize önerdiği tarzda uygulamamız gerekiyor.
  2. Havanın sıcak olmasını da göz önünde bulundurarak hem bağışıklık sistemimizin güçlü olması hem böbreklerimizin sağlığını korumak için bol su içmeliyiz.
  3. Yeterli miktarda protein almalı, başta D vitamini olmak üzere vücudumuzda tespit edilen eksik bir vitamin durumu varsa doktorumuzun önerisi doğrultusunda yerine koymaya çalışmalıyız.
  4. Sosyal mesafe, hijyen ve maske takma kurallarına uyarak, kalabalık olmayan uygun ortamlarda önerilen süre ve tempoda yürüyüşlerimizi yapmalıyız.
  5. Eğer evde kalmamız gerekiyorsa, ev içinde hareketli olmaya ve en azından 5000 adım atmaya gayret etmeliyiz.
  6. Eğer sokağa çıkma kısıtlılığımız yoksa, hijyen, sosyal mesafe ve maske takma kurallarına uyarak kontrollerimiz için doktorumuza zamanında gitmeliyiz.
  7. Kan şekerimizi her gün ölçmeli, düşük veya çok yüksek değerlerde diyabet hemşiresi veya doktorumuza bilgi vermeliyiz.
  8. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de koronavirüs hastalığın tamamen bitmediğini unutmayalıyız. Kişisel tedbirlere riayet etmeli, kalabalık ortamlara girmemeli, bir müddet daha akraba veya komşu ziyaretlerinde bulunmayalıyız.

Sağlıklı ve mutlu günler dileğiyle…

FACEBOOK YORUMLARI