USD
EURO
ALTIN

Listeler askıya alındı

16 Nisanda yapılacak olan referandum öncesinde Muhtarlık bölgesi askı listeleri, 18  Şubat’ta askıya çıkarıldı. 26 Şubat’ta indirilecek. Gümrük kapılarında ve  yurt dışı temsilciliklerinde oy verme işlemine 27 Mart’ta başlanacak, yurt dışı  seçmenlerin, 57 ülke 119 temsilcilik ve 32 gümrük kapısında kurulacak sandıklarda  oy kullanması planlanıyor.Halk oylamasında, “Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim  Kurulu” filigranlı sarı renkteki zarflar ve […]

Listeler askıya alındı
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

16 Nisanda yapılacak olan referandum öncesinde Muhtarlık bölgesi askı listeleri, 18  Şubat’ta askıya çıkarıldı. 26 Şubat’ta indirilecek. Gümrük kapılarında ve  yurt dışı temsilciliklerinde oy verme işlemine 27 Mart’ta başlanacak, yurt dışı  seçmenlerin, 57 ülke 119 temsilcilik ve 32 gümrük kapısında kurulacak sandıklarda  oy kullanması planlanıyor.Halk oylamasında, “Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim  Kurulu” filigranlı sarı renkteki zarflar ve beyaz renk üstünde “Evet”, kahverengi  renk üstünde “Hayır” ibareleri bulunan iki ayrı renkten oluşan birleşik oy  pusulaları ile “Tercih” mührü kullanılacak. Yüksek Seçim Kurulunca (YSK), anayasa değişikliğinin 16  Nisan’da halkoyuna sunulmasına ilişkin hazırlanan seçim takvimine göre, süreç  bugün başladı.  Türkiye’de seçmenler, anayasal düzenlemelere ilişkin yedinci kez  yapılacak halk oylamasında sandık başına gidecek. YSK’nın belirlediği seçim takvimine göre, süreç bugün başlıyor. Muhtarlık bölgesi askı listeleri, 18 Şubat’ta askıya çıkarılacak.
Tutuklular ile taksirli suçlardan hükümlülere ilişkin askı listeleri de  güncellenmek üzere askıya çıkarılacak ve itirazlar başlayacak. Yurt dışı seçmen  kütüğü de aynı gün “www.ysk.gov.tr” adresinden ilan edilecek. Seçmenler ayrıca, 18 Şubat’tan itibaren YSK’nın “www.ysk.gov.tr”  adresinden bina esasına göre düzenlenen seçmen kayıtlarının sorgulanmasını  yapabilecek. Muhtarlık bölgesi askı listeleri 26 Şubat’ta askıdan indirilecek ve  itirazların sona ermesinin ardından yurt içi ve yurt dışı seçmen kütükleri 10  Mart’ta kesinleştirilecek. Aynı gün, yurt içi seçmenlerin oy vereceği yer ve  sandıklar belirlenecek, yurt dışı seçmenler için oy kullanılacak temsilcilik,  tarih aralığı ve yer bilgileri “www.ysk.gov.tr” adresinden ilan edilecek.
Seçim takvimindeki diğer tarihler şöyle: “11 Mart: Halk oylamasında kullanılacak birleşik oy pusulaları  basılacak, basımı tamamlandıkça plan dahilinde dağıtılacak. Gümrük kapılarında  kullanılacak araç ve gereçler ilgili seçim kurullarına gönderilmeye başlanacak. 27 Mart: Gümrük kapılarında ve yurt dışı temsilciliklerinde oy verme  işlemine başlanacak. 30 Mart: TBMM’de grubu bulunan siyasi partilerin radyo ve televizyonda  propaganda başvuruları ve propaganda sırasının belirlenmesi için kuraya katılacak  temsilcisi ile TRT temsilcilerinin YSK’ya bildirilmesinin son günü olacak.  Konuşma yapmayı dilemesi halinde, Cumhurbaşkanı’nın yapacağı konuşmalar için  yayın zamanı ve sırası tespit edilecek. 31 Mart: Başvuran siyasi partilerin radyo ve televizyonda yapacakları  propaganda konuşmalarının yayın ve zaman sıralarının belirlenmesi için YSK  tarafından ad çekilecek. 9 Nisan: Yurt dışı temsilciliklerde oy verme işlemi sona erecek.
Propaganda serbestliği ve bir kısım seçim yasakları başlayacak. Radyo ve  televizyon propaganda konuşmalarına başlanacak. 12 Nisan: İlçe seçim kurulu başkanlıklarınca malzeme torbaları sandık  kurulu başkanlarına teslim edilecek. 15 Nisan: Seçim propagandası saat 18.00’de sona erecek.   16 Nisan: Oy verme günü.” Yurt içi ve yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenler  “secmen.ysk.gov.tr” ve “turkiye.gov.tr” adreslerinden seçim hakkındaki gerekli  tüm bilgilere erişim sağlayabilecek. Yurt dışı seçmenlere, 57 ülke 119 temsilcilik ve 32 gümrük kapısında  kurulacak sandıklarda oy kullandırılması planlanıyor.seçmen listeleri

FACEBOOK YORUMLARI