USD
EURO
ALTIN

Kurumlar ne kadar uyacak

Mahmut ALBAYRAK BOZOVA- Bozova’da başta belediye olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşları yapacakları mal ve hizmet alımlarını doğrudan temin yolu yerine ihale yolu ile yapmaları gerekiyor. Geçtiğimiz hafta içerisinde Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin  imzası ile yayımlanan genelgede, yerel yönetimlerin de aralarında bulunduğu tüm kamu kurum ve kuruluşlarının gerçekleştireceği mal veya hizmet alımları ile yapım […]

Kurumlar ne kadar uyacak
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Mahmut ALBAYRAK

BOZOVA- Bozova’da başta belediye olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşları yapacakları mal ve hizmet alımlarını doğrudan temin yolu yerine ihale yolu ile yapmaları gerekiyor. Geçtiğimiz hafta içerisinde Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin  imzası ile yayımlanan genelgede, yerel yönetimlerin de aralarında bulunduğu tüm kamu kurum ve kuruluşlarının gerçekleştireceği mal veya hizmet alımları ile yapım işleri ihalelerinin kanun hükümlerine göre yapılması istendi. BİK teşkiline dair 195 sayılı kanunun “Resmi ilanlar, Basın İlan Kurumunun şubesi bulunan yerlerin belediye hudutları içinde bu şubeler aracılığıyla yayınlanır.” hükmünün yer aldığı 31. maddesine atıfta bulunulan genelgede, Kamu İhale Kanunu’nda belirtilen koşulların dışına çıkılmaması, arzu edilen rekabet ortamının oluşturularak kamu menfaatinin en üst seviyede sağlanması gerektiği vurgulandı. Genelgede ayrıca süreli yayınlarda yapılmayan ilanlar nedeniyle ihalelerin olası iptalleriyle kamu zararına meydan verilmemesi, kanunda belirtilen özel koşullar dışına çıkılmaması, doğrudan alım usulünün genel ihale yöntemi olarak algılanmaması, doğrudan temin hükümlerinden faydalanmak için gerçekleştirilecek ya da alınacak mal ve hizmetlerin bölünmemesi gerektiği belirtildi.

KURUMLAR GENELGEYE UYACAKLAR MI

Bozova ilçesinde bulunan tüm kamu kurum ve kuruluşları yapacakları mal ve hizmet alımlarında  bugüne kadar yaptıkları doğrudan temin yolu yerine ihale usulü ile ihale ilanları yapmak zorundalar. Kamunun yararı ve şeffaflık ilkesi çerçevesinde hareket edilmesi gerekiyor. Yapılacak mal ve hizmet alımlarını yanı sıra inşaat ve yapı işleri de dahil edildi. Yapılacak doğrudan teminlerin iptal edilmemesi ve kamu kuruluşlarının zarara uğratılmaması içinde kurumlar genelgeyi dikkate almaları gerekmektedir.

 

FACEBOOK YORUMLARI