USD
EURO
ALTIN

Kaçak elektriğe karşı drone filosuyla mücadele ediyor

Dicle Elektrik kaçak elektrik kullanımına karşı havadan denetime imkan veren 5 drone’dan oluşan filo oluşturdu. Filoya son katılan drone’un ise havada kalma süresi daha uzun ve gece görüş özelliği bulunuyor.   Dicle Elektrik hizmet bölgesinde kaçak elektrik tüketimiyle mücadele etmek için teknolojinin son imkanlarından yararlanıyor. Yerden ekiplerle ve yer altından köstebek adı verilen cihazlarla yapılan mücadelenin […]

Kaçak elektriğe karşı drone filosuyla mücadele ediyor
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

  • Dicle Elektrik kaçak elektrik kullanımına karşı havadan denetime imkan veren 5 drone’dan oluşan filo oluşturdu. Filoya son katılan drone’un ise havada kalma süresi daha uzun ve gece görüş özelliği bulunuyor.

 

Dicle Elektrik hizmet bölgesinde kaçak elektrik tüketimiyle mücadele etmek için teknolojinin son imkanlarından yararlanıyor. Yerden ekiplerle ve yer altından köstebek adı verilen cihazlarla yapılan mücadelenin yanı sıra havadan denetimler için drone filosu kuruldu.Havadan denetimlerde 2020 yılından itibaren ileri teknolojiye sahip drone kullanımına başlayan Dicle Elektrik son olarak gece görüş özelliği bulunan ve havada kalma süresi daha uzun olan yeni bir drone’u daha filosuna kattı. Diyarbakır’da düzenlenen etkinlikte personele uygulamalı olarak kullanım eğitimi verildi. Dicle Elektrik Enerji Kayıpları Müdürü Yusuf Berus, drone filosuna son olarak ısıya duyarlı ve gece görüşü bulunan ayrıca havada kalış süresi daha uzun olan bir adet drone’un katılmasıyla sayının beşe yükseldiğini söyledi. Kaçak elektrikle mücadelede drone teknolojisinden yararlanmaya 2020 yılında başlandığına dikkat çeken Yusuf Berus, drone’lar havadan denetime imkanı verdiği için personelin saldırıya uğrama riskinin de olmadığını vurguladı.Yusuf Berus: “Envanterinde ileri teknoloji drone bulunan tek dağıtım şirketiyiz” Berus, “Kaçak elektrik denetimlerini engellemek için çoğu zaman yollar kapatılıyor, kaçak bağlantılar birçok farklı yöntemle gizleniyordu. Drone filomuz sayesinde abonesiz kullanım yapılan trafoların ve harici trafoların tespitinde büyük kolaylık sağlanacak. Fider bazlı saha kontrollerinde de iş gücü verimi artarken, maliyetler düşecek” dedi.Drone teknolojisini kayıp-kaçakla mücadele konusunda kullanan ilk dağıtım şirket olduklarını belirten Yusuf Berus, şunları kaydetti: “Envanterinde bu düzeyde ileri teknoloji drone bulunan ve yüksek sayıda kullanıcıları bulunan başka bir dağıtım şirketi yok. Özellikle kayıp kaçak ile mücadelede teknolojinin bize sağladığı tüm imkanlardan faydalanmaya devam edeceğiz.” (Haber MERKEZİ)

FACEBOOK YORUMLARI