USD
EURO
ALTIN

İstiklal marşın kabulü 100 yaşında

Şair Mehmet Akif Ersoy tarafından 12 mart 1921 yılında yazılan istiklal marşı Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabulünün 100’cü yılı tüm Türkiye’de olduğu gibi Bozova ilçesinde düzenlenen etkinliklerle kutlandı. Kadir KÖSELER BOZOVA-İstiklal Marşının kabulü ve şair Mehmet Akif Ersoy’u anma etkinlikleri tüm ülkede olduğu gibi Bozova ilçesinde de İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Bozova Belediyesi […]

İstiklal marşın kabulü 100 yaşında
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

  • Şair Mehmet Akif Ersoy tarafından 12 mart 1921 yılında yazılan istiklal marşı Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabulünün 100’cü yılı tüm Türkiye’de olduğu gibi Bozova ilçesinde düzenlenen etkinliklerle kutlandı.

Kadir KÖSELER

BOZOVA-İstiklal Marşının kabulü ve şair Mehmet Akif Ersoy’u anma etkinlikleri tüm ülkede olduğu gibi Bozova ilçesinde de İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Bozova Belediyesi Çok Amaçlı toplantı salonunda düzenlene etkinliklerle kutlandı. Düzenlenen etkinliğe İlçe Kaymakamı Akın Oruç başta olmak üzere Belediye Başkan vekili Türkan Boztepe, Kamu Kurum ve kuruluş amirleri STK başkanları Siyasi Parti temsilcileri okul müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı. İstiklal Marşı şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı milletimizin onurlu mücadelesini ve bağımsızlığını vurgulayan, İstiklal Marşımızın, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 100. Yıldönümünü kutlandı. Yurdu birçok yeri düşman işgali altındayken halkımız kadını, erkeği, çocuğu ve askeriyle ülkesi için zor şartlar altında bir karış toprağını vermemek için mücadele verirken, Mehmet Akif Ersoy  milletimize cesaret vermek, duygularını harekete geçirmek üzere İstiklal Marşımızı yazmıştır. İstiklal Marşı, halkımızın bağımsızlık savaşını ölümsüzleştiren, eşsiz bir eserdir. Mehmet Akif Ersoy, “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın” derken; verilen mücadelenin zorluğunu ifade etmiştir. İstiklal Marşımız milletimizin Atatürk önderliğinde, tarihin akışını değiştiren bir kahramanlık destanının anlatımıdır.”Doğduğumdan beridir aşığım istiklale” diyen Mehmet Akif Ersoy, “İstiklal Marşı” adını verdiği şiirini İstiklal Harbinde kanının son damlasına kadar mücadele eden Kahraman Ordumuza ithaf etmiştir. İstiklal, tarih boyunca meftunu olduğumuz ve uğruna pek çok acılara katlandığımız, hiçbir zaman ödün vermediğimiz değerimizdir. İstiklal Marşımız bütünüyle aziz milletimizin karakterini yansıtmaktadır. İstiklal Marşımızın mana derinliğinde barınan duygular milletimizin öz benliğinden damıtılmıştır. Bayrak, sancak, ezan, hak, şahadet, din gibi kelime ve kavramlar milletimizi var eden değerlerimizdir. Milletimize istiklal azmini veren gazilik ve şehitlik gibi manevi mertebelerdir. Manevi duygulardan arındırılmış bir mücadelenin sürdürülmesi imkansızdır. İstiklal mücadelesinde değerlerinin ayaklar altına alınmamasının mücadelesini veren milletimizin coşkunluğunu anlatan İstiklal Marşımız, milletimiz var oldukça ortak hisleri veren ve milletimizi tanımlayan bir eser olarak var olacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle İstiklal Marşımızın Kabulünün 100. Yıldönümü kutlandı.

FACEBOOK YORUMLARI