USD
EURO
ALTIN

Elektrikte kademeli tarife dönemi başlıyor

İbrahim Halil KUŞ Elektrikte, kullanım miktarına bağlı fiyatlandırma dönemine geçiliyor. 2/3950 sayılı ve 16.11.2021 tarihli kanun teklifi ile Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulan “Kademeli Elektrik Tarifesi” önerisinin kabul edilmesi ve 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren yürürlüğe girmesi bekleniyor. Elektrikte, kullanım miktarına bağlı fiyatlandırma dönemine geçiliyor. 2/3950 sayılı ve 16.11.2021 tarihli kanun teklifi ile Türkiye Büyük […]

Elektrikte kademeli tarife dönemi başlıyor
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

İbrahim Halil KUŞ

Elektrikte, kullanım miktarına bağlı fiyatlandırma dönemine geçiliyor. 2/3950 sayılı ve 16.11.2021 tarihli kanun teklifi ile Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulan “Kademeli Elektrik Tarifesi” önerisinin kabul edilmesi ve 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren yürürlüğe girmesi bekleniyor. Elektrikte, kullanım miktarına bağlı fiyatlandırma dönemine geçiliyor. 2/3950 sayılı ve 16.11.2021 tarihli kanun teklifi ile Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulan “Kademeli Elektrik Tarifesi” önerisinin kabul edilmesi ve 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren yürürlüğe girmesi bekleniyor ancak konu ile ilgili resmi bir açıklama henüz gelmedi. Elektrikte kademeli tarife döneminin başlamasıyla görece az elektrik kullanan tüketicinin faturası ucuzlarken çok elektrik kullanılan hanelerde enerji tasarrufu önem kazanacak. Elektrikte yeni ve parlak bir döneme girildiğini ifade eden elektrik tedarikçileri karşılaştırma ve değiştirme sitesi encazip.com’un kurucusu Çağada Kırım, “Az kullanan düşük, çok kullanan yüksek fiyatlı elektrik kullanacak.” dedi.

Elektrik ve doğal gaz fiyatlarının giderek artması, uzun zamandır tartışmalara neden oluyor ve Türkiye gündemini meşgul ediyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından geçtiğimiz ekim ayında elektrik fiyatlarına güncelleme yapılmaması, elektrik piyasasında bir belirsizlik oluşturdu. Bu belirsizlik sürerken Adalet ve Kalkınma Partisi Milletvekili Osman Boyraz ve 53 milletvekili, “Kademeli Elektrik Tarifesi”ne geçilmesine dair 16 Kasım’da TBMM’ye bir önerge sundu. Meclis’e sunulan bu önerge eğer kabul edilirse 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu’nda gerekli güncellemeler yapılarak elektrikte kademeli tarife dönemi başlayacak.

Öneri komisyonda müzakere edilecek

Elektrik faturalarında kademeli tarifenin şu anda meclis gündeminde olduğunu ve komisyonda müzakere edileceğini belirten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, benzer uygulamayı doğalgaz için de çalıştıklarını açıkladı. Bu uygulamanın elektriği verimli kullanmaya teşvik edeceğini belirten Bakan Dönmez, doğal gaz için de yapılan benzer uygulamayla özellikle kış aylarında, vatandaşların tüketiminin yoğun olduğu dönemlerde iki kademeli bir tarife çalışmasına geçmeyi planladıklarını ifade etti.

Kademeli elektrik tarifesi nedir

Kademeli elektrik tarifesi, tüketim oranlarına bakılarak belirli tüketim limitlerini kapsayan tüketici gruplarının ayrılması ve her gruba farklı elektrik birim fiyatı uygulanmasıdır. Kademeli elektrik tarifesinin başlangıçta yalnızca mesken abone grubuna uygulanması bekleniyor. Uygulanması beklenen tüketim limitinin aylık 130 kWh ile 150 kWh (115 TL ve 137 TL elektrik faturası bedeli) olduğu ifade ediliyor. Elektrikte serbest tüketici uygulaması 2001 yılında yürürlüğe giren 4628 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu ile uygulanmaya başlamış, yine belirli bir limitin üzerinde tüketen tüketiciler elektrik tedarikçisini değiştirme hakkını elde etmişti. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) belirlediği yıllık tüketim miktarını geçen her tüketici elektrik tedarikçisini, cep telefonu operatörü gibi mesafeli sözleşme ile değiştirerek tasarruf edebiliyordu ancak ev tüketicileri için uygulanan ulusal tarifenin gerçek piyasa maliyetlerinin neredeyse yarısında kalması nedeniyle güncel indirimli tarifeler mevcut değildi. Ancak kademeli elektrik tarifesi ile aslında ev tipi elektrik tüketicileri için belirlenen limit yukarı çekilse bile tedarikçi değiştirmenin yolu açılmış olacak.

Az elektrik kullanan düşük fiyattan fatura ödeyecek

Kademeli elektrik tarifesi limitinin aylık 130 kWh ile 150 kWh arasında (115 TL ve 137 TL elektrik faturası bedeli) olması beklendiğinden bu limit altında tüketim yapan mesken abonelerinin mevcut elektrik birim fiyatından daha ucuz elektrik kullanması, bu tüketimin üzerinde kalan tüketicilerin tüketiminin ise çok daha yüksek fiyatlandırılması bekleniyor. Şu ana kadar uygulanan sistemde tüketim miktarı fark etmeksizin herkes sabit birim fiyattan elektrik faturası ödüyor, yeni kademeli sistemle tasarruf imkânı doğacak.

FACEBOOK YORUMLARI